Aj zruby môžu byť montované a na kľúč

Zrubový domOd klasických montovaných domov sa zruby líšia nielen v spôsobe stavebných príprav a finálnej montáže, ale aj spotrebou dreva, potrebného na jeho výstavbu. Ešte pred nedávnom sa pojem zrub alebo správnejšie zrubový dom, spájal hlavne s projektmi sezónnych stavieb, chát a rekreačných objektov, kde spĺňal požiadavku zapadnutia do prírodného koloritu. Dnes sa s ním môžeme stretnúť aj v súvislosti s celoročným bývaním.

Je to hlavne vďaka novým technológiám a výrobným postupom pri drevostavbách, ktoré z tradície využitia dreva v stavebníctve urobili  módny trend. K zmene prístupu k drevu, ako k stavebnému materiálu, ktorý postupom času „pracuje“, hnije, má malú hustotu, býva napádaný drevokaznými organizmami, hubami a plesňami, je horľavý a podobne, prispela nemalou mierou aj chémia. Názory k nedostatkom dreva sú dnes vďaka hydrofóbnej úprave, použitiu spomaľovačov horenia a iných prostriedkov prekonané. Drevo sa stalo plnohodnotným stavebným materiálom, ktorý vďaka špeciálnym úpravám nadobúda jedinečné vlastnosti a je schopný udržať zruby v integrite a bezpečnosti pre nadchádzajúce roky .

Uvažujete nad stavbou zrubu? Prezrite si zoznam stavebných firiem na špecializovanom portáli slovenského stavebníctva Stavebnik.sk.
V sekcii Realizácia stavieb, výstavba a stavebné práce, nájdete viacero stavebných firiem s referenciami a kontaktmi. Zároveň môžete tieto firmy požiadať o vypracovanie cenovej ponuky stavebných prác cez systém Zadaj dopyt.

Ak by sme mali možnosť prevteliť sa na pár hodín do mikroorganizmu a preskúmať drevo zvnútra, zistili by sme, že je vytvorené z neuveriteľne jemného bunkového systému s tenkými stenami a bunkovými dutinami. To všetko je základom jeho vynikajúcich tepelno – izolačných vlastností. Majitelia chát a chalúp by vedeli rozprávať. Tí, ktorí majú murované chalupy a chcú ich navštíviť počas zimných a chladných mesiacov si musia zobrať deň dovolenky len kvôli tomu, aby ich vôbec vykúrili. V kvalitnej stavbe z dreva máte teplo za 2 – 4 hodiny. Bez preháňania. Drevo má schopnosť akumulovať teplo. Akumulácia prebieha inak ako pri murovanej stene a to vďaka neopakovateľnému bunkovému systému dreva.

Zrub na kľúčTo je však len jedna z výhod zrubu. Ak sa pozrieme na túto stavbu od základov, zistíme, že ich je oveľa viac. Priemerná hmotnosť suchého dreva je 450 – 850 kg/m3, zatiaľ čo objemová hmotnosť tehál presahuje toto číslo viac, ako trojnásobne.

Znamená to vysoké úspory pri zakladaní stavby zrubového domu, nakoľko základy nemusia byť dimenzované na veľmi vysokú záťaž obvodových múrov. Na zruby musí byť drevo vopred kvalitne vybrané s tým že musí mať približne rovnakú hrúbku. Najčastejšie sa používa guľatina od priemeru 30 cm, ktorá sa ručne olúpe, vyfrézuje a dočistí.

Potom sa guľatiny ukladajú podľa postupu práce a plánov domu. Je to vlastne montovaná skladačka, pri ktorej hrá významnú úlohu presné číslovanie jednotlivých dielov pre rýchly postup montáže. Fáza lúpania kôry dreva musí byť výnimočne precízne urobená. Odstraňuje sa len kôra bez toho, aby sa poškodila drevená časť. Strom sa totiž radí medzi „živé“ materiály, ktoré reagujú na akékoľvek invázne zmeny svojej štruktúry. Neodborným olúpaním kôry dochádza k aktivácií mnohých procesov, ktoré môžeme opakovane pozorovať aj v lese pri poškodených stromoch (krútenie, praskanie, zmršťovanie). Pripravená guľatina sa na seba ukladá tak, že medzery medzi brvnami bývajú vyplnené tepelnoizolačným materiálom, ktorý odstraňuje netesnosti škár a prispieva k zvýšenému tepelnému komfortu stavby. Po dokončení jednotlivých častí býva každá z nich prebrúsená a  impregnovaná prostriedkom proti škodcom.

Zruby sa najčastejšie dodávajú vo vyhotoveniach skelet, hrubá stavba a dom na kľúč. Posledný variant zaručuje vysokú rýchlosť výstavby – teda to, že špecializovaná firma vám postaví do dvoch mesiacov nové bývanie. Náklady na vykurovanie v zrubovom dome sú preukázateľne nižšie, ako pri iných stavbách. Zrubový dom navyše prináša do vášho života priaznivú mikroklímu. Drevo absorbuje nadbytočnú vlhkosť, čím zabraňuje vzniku plesní a alergií. Drevo je ekologický, energeticky úsporný, prírodný a nezávadný materiál, ktorý prináša pocit pohody. Zrub vyžaruje teplo a bezpečie, vytvára príjemnú atmosféru miestností a sprostredkováva harmóniu.
Okrem života v čistom a zdravom prostredí podporuje výstavba zrubov na Slovensku aj tradíciu stolárstva.

Mohol by vás zaujať aj článok Hlinené domy

Foto: blockhaus-kuusamo.de, fullwood.de,
(i.n.)